+48 600 038 070

2019-09-30

Jesienne wapnowanie


Jesienne wapnowanie

Jesień to również dobra pora na wapnowanie. Każdy rolnik wie, że zakwaszenie gleby jest bardzo niekorzystnym zjawiskiem dla roślinności. Bowiem kwaśne gleby ograniczają rozwój drobnoustrojów glebowych, rośliny mają mniejszy dostęp do składników pokarmowych oraz mogą budować o wiele słabszy system korzeniowy. W efekcie rośliny słabo rosną, a tym samym dają słabe plony. Dlatego warto przeprowadzić jesienne wapnowanie.

Jeśli przymierzamy się do zakupu wapna, to musimy zwrócić uwagą na rodzaj gleby. Gleby lekkie wymagają mniejszych dawek w formie węglanowej. Natomiast gleby cięższe wymagają większych dawek w formie tlenku wapnia. Jesienne wapnowanie powinno odbyć się po zbiorze przedplonu. Jesienią powinno wybierać się nawozy wapniowe szybkodziałające. Są to nawozy tlenkowe (CaO) , które najczęściej są w formie granulek. Wtedy dokonuje się rozrzucania nawozu na pole.

Przy rozrzucaniu nawozu w granulkach musimy zachować umiar. W bardzo szybki sposób można podnieść odczyn do wysokiego poziomu. Wtedy możemy otrzymać odwrotny efekt. Do najszybciej działających nawozów węglanowych (CaCO3) należy kreda. Pole wapnuje się na suchą glebę, najlepiej przy słonecznej pogodzie. Bowiem odpowiednie warunki pogodowe mają wpływ na rozpuszczanie się granulek. Przy wilgoci granulki potrafią sie zbrylać w grudki.

Nasza firma poleca Państwu wapno nawozowo-węglanowe, odmiana 04, CaO - 50%. Jest to naturalny produkt, niezawierajacy magnezu i powstaje w wyniku zmielenia skały wapiennej o wyjątkowo dużej reaktywności. Więcej o naszym wapnie przeczytają Państwo na naszej stronie w zakładce - wapno dla rolnictwa.

Dodatkowych informacji udzielimy Państwu osobiście w naszym składzie w Złotnikach 182 oraz pod numerem telefonu +48 600 038 070.

Przypominamy, iż prowadzimy sprzedaż nawozów wapniowych w ramach projektu "Ogólnopolski program regeneracji środowiskowej gleb poprzez ich wapnowanie". Więcej informacji o dotacji znajdą Państwo pod adresem naszej strony.

Polecamy.

«powrót